Transit 92 ajovalo-ongelmaa

Sähkölaitteet, sähköongelmat, johdot, laturit jne.
blondi

Transit 92 ajovalo-ongelmaa

Viesti Kirjoittaja blondi »

Kyseessä siis -92 Matkaaja Transitin alustalla, johon edellinen omistaja tehnyt erinäisiä "virityksiä" muutenkin sähköihin.
Nyt ilmeni vikana päivävalojen (tai mikä se oikea sana lienee)puuttuminen eli pitäisi olla valoautomatiikka tai oli vielä viime kesänä ainakin.
Nyt ei syty kun parkit, kun laittaa virrat päälle. Viiksestä tulee normisti sitten valot kyllä kuten pitääkin (eli valot, jolloin saadaan pitkät myös päälle)mutta kun viiksi on ylhäällä, auto ei sammu. Voin siis ottaa avaimat virtalukosta ja auto käy edelleen.
Kun laitan viiksen alas niin sitten auto sammuu. Sulakkeet ok. Testailin releitä ja kun otin toisen valoreleen pois, niin luulin homman jo pelittävän, tuli päivävalot ja auto sammui vaikka viiksi oli ylhäällä mutta, kas, ei ollut takana lainkaan valoja.
Katsastusmies ei oikein tykännyt, kun huomasi, että auto ei sammu virta-avaimesta valojen ollessa päällä joten pitäs saada pelittään koska tuli merkintä.
Sähkökaaviota ei ole (en kyllä siitä ehkä mitään ymmärtäisikään)ja tuskin on testipistokettakaan tuon ikäisessä? En ainakaan löynnyt mistään vaikka netti väittää, että olisi. Mahdollisesti muu kuin rele -vika? Laturi on vaihdettu mutta sillä tuskin lienee asuutta tähän?
Myös mittaritaulun valot palavat heti virta-avaimesta, eikö kuuluisi palaa vasta viiksi ylhäällä?