Ad blocker detected: Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please consider supporting us by disabling your ad blocker on our website.
Eli ongelmana on raitisilmasuodattimen läpi sisään puskeva vesi -03 farkkumondeossa.
Pitäisikö tuolla raitisilmasuodattimella olla joku oma suojamuovinsa, vai onko tossa tosiaan pelkästään tuo tuulilasin ja konehuoneen väliin kolmella torx-ruuvilla kiinnittyvä suojamuovi?
Tässä kuva josta tuo päällimmäinen muovi on otettu pois:
Pitääkö tämä teillä veden ulkona? Ja jos ei niin onko jollakulla ratkaisua kuinka tuo suodatin ei vettyisi joka kerta kun sataa kunnolla tai käy pesulla?
Sama ongelma, ja noin se on tehtaan jäljiltä kuin sun kuvassa... Mulla ei tosin tule kuin autopesussa, käsin pestessä tai sateella ei vuoda. Edellinen raikkari oli itekseen napsahtanut halki kehyksestään, ja vuoti ainakin sen takia.
1965 Volvo Duett
1966 Morris Mini 850
1984 MZ 250 ETZ
2006 Audi A4 Quattro
2007 Honda Accord 2,0iA sports tourer
Millä olette ylipäätään saaneet tuon muovin siitä irti? Olen irroittanut aina nuo ruuvit mutta en ole viitsinyt väkisin repiä tuota muovikappaletta irti...onko siinä joku kikka millä sen saa ilman väkivaltaa irti..?
Onko pohjassa oleva reikä varmasti auki ettei ui yli?
Mulla se muovipala oli tosi löysästi kiinni, enkä saanut sitä paineltua paikoilleen niin että se olisi tuntunut tiiviiltä. Täytyy varmaan käydä hakemassa Fordilta uusi paneeli tuohon suojaksi.
Jaa ei ole näköjään mk1 Focus ainut missä olis voinu tehtaalla pojat miettiä vähän paremmin tuon filtterin paikan ja
veden kulkureitin. Focuksessa filtteri on vielä typerämmin vaakatasossa siinä oikein odottamassa kaikkia vesiä,
ja yläpuolella on pieni lippa mikä pitäs ohjata vesiä pois lasilta.
ex Fiesta ST-Line 155hp MHEV 2022
ex Fiesta ST-Line 140hp 2018
ex Focus Titanium Duratec 1.8 2009
ex Focus 1.8 2000
mondeoissa kannattaa katsoa että tuulilasin alareunan lista on paikallaan. pistää vaikka pikaliimalla listan lasiin liinni. sitten reilusti rasvaa listassa olevaan uraan ni raittarin kansi on helpompi koputella paikalleen. ja laittaa sen kannen huolellisesti paikalleen niin ettei kannen ja lasin väliin jää yhtään rakoa. mk1 focuksissa esim. butyylinauhaa raittarinkannen ja tuulilasin väliin koko matkalle.
Eli ongelmana on raitisilmasuodattimen läpi sisään puskeva vesi -03 farkkumondeossa.
Pitäisikö tuolla raitisilmasuodattimella olla joku oma suojamuovinsa, vai onko tossa tosiaan pelkästään tuo tuulilasin ja konehuoneen väliin kolmella torx-ruuvilla kiinnittyvä suojamuovi?
Se on pelkästään se muovi jonka nyt on tuossa kuvassa irroitettu ja sen asennus paikoilleen on ratkaiseva veden sisään tulon kannalta.
Se on tiivis kunhan asennus on oikea eli muovissa oleva huuli tulee tiiviisti lasia vasten, mitään ylimääräistä liimailua ei pitäisi tarvita ellei muovi ole vaurioitunut jotenkin.
Noita on asennettu väärin ihan merkkihuollon toimestakin joten huolellisuutta peliin.
liimailulla tarkoitin sitä tuulilasin alareunassa olevaa listaa johon se raittarin kansi tulee kiinni. monesti lista irtoaa lasista jolloin kansi ei asetu oikein paikalleen
Mulla on ollut samaa ongelmaa. Jostain syystä sitä muovia ei saa kunnolla painettua sitten mitenkään sinne uraan, jotta lasin ja muovin väliin ei jää rakoa. Jotenkin vaikuttaa siltä, että se muovi on vuosien saatossa vääntynyt ja siksi jää aina raolleen.
No aikani sen kanssa tappelin ja sit kävin ostamassa kirkasta silikoniliima. Laitoin sen muovin uraan kiinni niin hyvin ku se suinkaan meni ja vedin silikonilla vielä sen tuulilasiin kiinni. Luulisi nyt pysyvän kuivana
SimoHirvonen kirjoitti:Jaa ei ole näköjään mk1 Focus ainut missä olis voinu tehtaalla pojat miettiä vähän paremmin tuon filtterin paikan ja
veden kulkureitin. Focuksessa filtteri on vielä typerämmin vaakatasossa siinä oikein odottamassa kaikkia vesiä,
ja yläpuolella on pieni lippa mikä pitäs ohjata vesiä pois lasilta.
taisin jokus kysyäkin mikä siinä on semmonen tasanen muovipinta n 13*13cm onko filtteri sen alla vai sen edessä alapuolella. ajattelin että se ois jo joku suoja kun kuskin puolella on vain reikiä samalla kohdalla.
Voisiko ongelmana olla ensimmäisen viestin kuvassa näkyvän raitisilmasuodattimen kotelon tiivistys rintapeltiin. Ainakin kahdessa alla olevan viestiketjun autossa tiiviste on heikossa kunnossa ja minulla aivan litimärkä alareunasta.
Kertokaapa joku sopivan merkkinen/mallinen raitisilmasuodatin tuollaiseen Mondeoon mk3 vm.2001. Onko saatavilla sekä tavallisia että aktiivihiili?
Edit: Joo näköjään Motonet tuntee ainakin molemmat mutta ei kerro suodattimen merkkiä ja mallia. Siksi kiinnostaa tuo joku oikea suodattimen merkki/malli, ettei tarvitse montaa kertaa vaihtamassa... Onko esim. Mann CUK 5141 sopiva? Mikälie originaalin osanumero, sillä löytyisi netistä vastaavuuslista eri valmistajien suodattimista. Löytyi tällainen listaus: http://aoyang-filter.com/a/CABIN_FILTER ... _80_3.html
Ei ole kun lähimpään on matkaa sellaiset 200km. Paikallisesta varaosaputkasta löytyi Mahlen aktiivihiili (olikohan se LAK242). Tällä kertaa tuli jopa eka yrittämällä oikea suodatin.