Vika kuullostais siltä että käy jostain syystä rikkaalla tai sitten venttiilivälykset on pieles. Jos se on ohc, eli pakosarja siellä apparin puolella niin kulunu nokkakaan ei oo mahdottomuus. Automaatti ryyppy voi oikutella tai sitten likainen ilmanputsari, tai ilmasuutin.
kasalahko kirjoitti:Samaisen auton lämmöt ei tunnu nousevan. Sisälle tulee suht lämmintä (=lähes kuumaa) mutta lämpömittari jääalle varttiin. Tuskin edes kesätermari jättäisi lämpöjä niin haalealle?
Lähes kuumaa on jo saavutus sinänsä

Luulenpa että siitä on vain anturi rikki, tai sitte se on väärän värinen.
Jos se on joku omatuonti cortina, vaikka ny muuttoautona englannista, niin siinä voi olla kentti. Cortina mk4-5 on saman näköisiä kuin saman vuoden taunukset. Taunuksessa ei ole mun tietääkseni ollu kuin ohc ja v6 moottoreita 1,3-2,3.
Edit: jos siinä on se mjuuttuvakurkkuinen fordVV kaasari niin siinä on vika, vaihda se

Kyllä se VV kaasari on ihan hyvä teoriassa, mutta ei ne vanhemmiten vain enää toimi.