Mondeo V6 ontto naputus kierroksilla

Moottori, voimansiirto, viritys jne.
tanari
Viestit: 57
Liittynyt: 12 Helmi 2005 09:45
Paikkakunta: vantaa

Mondeo V6 ontto naputus kierroksilla

Viesti Kirjoittaja tanari »

Mondeo Ghia V6 2.5 duratec vm 94 automaatti ajettu 320tkm

Yhtäkkiä alkoi kesken rauhallisen maantie-ajon naputtaa, tai kolkuttaa ontosti kierroksia noin 2800rpm auto toimii kuitenkin moitteitta ja lähtee hyvin käyntiin. Naputus kuuluu ilmusarjan tai taaimmaisen pyttyrivin kohdalta.

ääni ei kuulu tyhjäkäynnillä, kun kierroksia nostaa, niin ääni alkaa kuulua noin 2800rpm kohdalla, sitten automaatin p:asennolla kierrosrajotin vissiin rajottaa, koska kierrokset ei nouse yli 4000rpm
jää "nöö nöö nöö nöö" junnaamaan siihen.

osaisko kukaan auttaa, mietin että voisko WANHAT sytytystulpat tehdä "dieselmäisen" käynnin, olemalla sytyttämättä seosta kunnolla 2800rpm jälkeen, tai kohdalla, niin että "nakuttais"

tulpat ovat meinaan vanhat, samoin se suorasytkäpuola on alkuperäinen.
Chloride
Viestit: 23
Liittynyt: 19 Huhti 2010 19:59

Re: Mondeo V6 ontto naputus kierroksilla

Viesti Kirjoittaja Chloride »

Venttiilien nostimet tietty voi nakuttaa mut koita vaihtaa ne tulpat ja tankkaa -98 bensaa ja kato nakuttaako sillä. Mulla V6 scorpio nakuttaa mut siinä on kyl nostajat tai kumit paskana..
Vastaa Viestiin