Selailin foorumia mutta enpä löytänyt selkää vastausta. Omistan Mondeon 2.0 GLX -94 automaatin, ajettu 250 000. Kolme vuotta ( 50 000 km) auto on palvellut erittäin hyvin eikä mikään muu häiritse kuin kulutus. Ajo on pääasiassa kaupunkia ja kulutus huitelee kesällä 9,5-10 ja talvella 10-12. Onko tämä normaalia automaatille? Tulpat on vaihdettu, öljyt, suodattimet yms. perushuollot tehty säännöllisesti. Tulpanjohtoja en tosin ole vaihtanut, päällisin puolin näyttävät olevan ok, vaikka sehän ei mitään kerro.
Perheenlisäyksen johdosta olen katsellut 95-98 vuosimallin farmari Mondeota manuaalilla (1.6-2.0 koneilla). Miten näissä on tekniikan, kestävyyden ja varsinkin kulutuksen laita verrattuna tuohon GLX:n?
Mondeo automaatin kulutus vrt. manuaali
Paappari kirjoitti:Kulutukset molemmissa malleissa aika maltilliset, itselläni tuli laitakaupunkiajossa (enimmäkseen rajotusalueilla 40-70km/h, ei juurikaan ruuhka-ajoa) parilitrasella semmosta 8-8,5:n litran kulutusta
http://www.ford-club.net/foorumi/viewtopic.php?t=16333
Focus 1.0 edition a6 2017
-
- Viestit: 83
- Liittynyt: 01 Marras 2007 14:41
- Paikkakunta: kajjjaani