mitä peitettä käytätte?
mitä peitettä käytätte?
niin minkälaista auton lumi/jää peitettä käytätte autonne päällä, parkissa ollessa?(kun ei ole tolppa paikkaa)itse käytän jo hyväksi todetun tuulilasin peitettä,jonka ostin biltemasta.helppo heittää illalla päälle ja aamulla pois.eikä tarvi paljoa raapata.
On siinä laiska jos ei kehtaa raapata ikkunoita puhtaaks
ei pitäs niin kiire sentää olla... 
Onhan niitä puolipeitteitä tullu sillo tällö käytettyy...ihan käteviä.


Onhan niitä puolipeitteitä tullu sillo tällö käytettyy...ihan käteviä.
Ford Sierra 2.0is DOHC -92 sedan
Nissan Primera 1.6lx -92
Nissan Primera 1.6lx -92
- Mondeomies
- Viestit: 661
- Liittynyt: 30 Marras 2005 18:43
- Paikkakunta: Perniö, Salo
Re: mitä peitettä käytätte?
AUTOTALLIA ja sielläkin lohkoa ja sisälämppäria kun ei ole ns lämmin talli. ilman noitaki kyö lasit on auki. ja nii pitkää parkkia en harrasta että olis lasit taas tumussamikaford kirjoitti:niin minkälaista auton lumi/jää peitettä käytätte autonne päällä, parkissa ollessa?(kun ei ole tolppa paikkaa)
Voiko se mennä sököksi siitä, että kivi (tai jotain muuta) on lentänyt tuulilasista läpi ja tehnut n. parin millin reiän juuri langan kohdalla.lapazu kirjoitti: Tuossa tapauksessa se on sulla sökö. Toimiva ja ehjä lämmitys hoitaa homman noin minuutissa, joskus alle. Kokemusta muutamastakin autosta.
Patrik28 kirjoitti: Voiko se mennä sököksi siitä, että kivi (tai jotain muuta) on lentänyt tuulilasista läpi ja tehnut n. parin millin reiän juuri langan kohdalla.
Kaikkihan on mahdollista, mutta ennemmin tulisi mieleen ettei tule tarpeeksi virtaa lämmittimelle.
Yleismittari käteen ja mittaamaan, piuhat löytyy lasin alakulmista

Escort 1.8 sport -97
-
- Viestit: 3129
- Liittynyt: 04 Helmi 2005 22:45
Nii kyllä munkin mielestä toi tuulilasin lämppäri on ihan verraton varuste, sulla tosiaan ilmeisesti rikki se. Poistaa mukavasti myös kosteella kelillä huurun. Enpä usko että siitä mikään kivi on menny, kyllä se reijän silmällä näkis, ja noihan on sillain tehty että vaikka yksi lanka lopettaa toimintansa niin muut pelaa vielä, ittellänikin kaks lankaa pimeenä.Patrik28 kirjoitti:No tuo tuulilasin lämmitys ei tunnu olevan mistään kotoisin. Saa vartin pitää autoa käynnissä, ennenkuin näkee läpi, ja siinähän ehtii monet kerrat raapia käsin ikkunat auki. Varmaan samalla säästää kahvirahat myös.
Itse kysymykseen, käytän tuulilasissa vanhaa vilttiä vuodelta kivi ja miekka.
Eipä oo kyllä ikinä tullu käytettyä minkään sortin peitettä, kotona auto on tallissa ja työmaalla tolpassa.
Omassa mondeossa sulaa lasi kovastakin jäästä noin puoleen minuuttiin.lapazu kirjoitti: Tuossa tapauksessa se on sulla sökö. Toimiva ja ehjä lämmitys hoitaa homman noin minuutissa, joskus alle. Kokemusta muutamastakin autosta.
Ja kysyn samalla onko kenelläkään kokemusta noista pressukatoksista, olis ihan mukava pysys kaikki lasit auki eikä tulis auton päälle lunta. Monet sanoneet etteivät pysy tuulella pystyssä. Entäs jos laittas kunnon painot? Kehikkohan varmaan kannattas ite tehä kunnon putkesta ku näyttäs noissa olevan kelvotonta huonekaluputkea. Siis jos olis aikaa...
Ei mitään painosäätöjä, vaan kunnon ankkurointi maahan. Ankkurointi on siistimpi ja varmempi tapa pitää se rompe kentässä ja mikäli sen tekee oikein, on se suht. nopea/helppo purkaa ja kasata.
Kutakuinkin alustaan kuin alustaan saa tehtyä kiinnikkeet pulteille.
-Sale
Kutakuinkin alustaan kuin alustaan saa tehtyä kiinnikkeet pulteille.
-Sale
Sauli Särkkä
Love-/hate-projekti-perheauto: Mondeo 1.6 CLX MkII
What's next? Hieman tuoreempi Focus tai Mondeo, kiisselinä? Tarjoa, jos löytyy..
Love-/hate-projekti-perheauto: Mondeo 1.6 CLX MkII
What's next? Hieman tuoreempi Focus tai Mondeo, kiisselinä? Tarjoa, jos löytyy..
-
- Viestit: 3129
- Liittynyt: 04 Helmi 2005 22:45
-
- Viestit: 3129
- Liittynyt: 04 Helmi 2005 22:45
En ole mitään peittoja tarvinnut, käyn laittamas auton käyntiin kans sopivasti ennen lähtöä ja takaisin sisälle lukemaan vaikka lehteä. Yli 5 asteen pakkasilla käytetään sitten käynnistys apuna lohkolämmitintä. Töistä lähdettäessä katson ikkunasta jään paksuus tilanteen ikkunasta, jos totean lasien olevan jäässä kipaisen takaovesta laittamassa sierran jo lämpeämään. Ei luvallista mutta kun johtajien mielestä, ainoastaan he ja muutama muu "korkeampi" henkilö tarvitsevat lämmitystolpan, loput 20 henkilöä eivät sitä tarvitse niin pitää sitten tehdä vähän kiusaa takaisin päin ja käydä työajalla laittamassa auto lämpeämään..
Noin 10kpl Foorteja..
http://riesa20.urli.net/
http://riesa20.urli.net/
Mulla on säädetty aika, koska pitää olla töissä. Mutta sen vastapainoksi on myös vapaapäiviä, ettei tartte joka päivä olla...eyezer kirjoitti: Ei ole kiinteitä työaikoja. Saa mennä töihin kun siltä tuntuu kunhan vain joka päivä menee.
Itse kysymykseen, niin ei täällä etelässä ole tänäkään talvena tarvinnut raapata laseja montaakaan kertaa, vaikken mitään virityksiä ole jaksanut käyttääkään. Autotalliin ei auto mahu, ei jaksa siivota, lämppärin johtoja ei jaksa viritellä, puolipeitettä ei ole ja sisälämppäri vaan kostuttaa koko auton. Hyvä skrapa ja harjakset, siinä se.
^Sen verran on kosteutta autossa ? ja työmatka sen verran lyhyt, että niin on lasit sisältä jäässä työpäivän jälkeen, aina kun käyttää sisälämppäriä. Se laittaa oikein kosteuden kiertoon. Kun ei käytä, ei ole ongelmaa. Viime talven huomioita, ei jaksa tänä talvena enää kokeilla. Riittää kun saa raaputtaa lasien ulkopinnalta. Hyvä jos et ole huomannut, minäkin olisin kyllä vallan mainiosti pärjännyt ilman tätä huomiota.