Ad blocker detected: Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please consider supporting us by disabling your ad blocker on our website.
Mites tuosta Mondeosta lähtee laturi kätevimmin irti? Olen päältä päin purkanut apuremmin yms pois, ja avannut kaikki nähtävillä olevat pultit (2 ja toinen ei mahdu tulemaan kokonaan pois koska ottaa rengas koteloon kiinni. Onko niitä lisää viellä alempana jossain paikassa mihin ei päältä päin näe? Mitä kautta niihin pääsee käsiksi?
Ota apparinpuolen eturengas irti, sitten siitä pyöräkotelosta saa semmosen luukun irti. En tiedä varmasti, mutta veikkaan että tuolla saa lisää "lääniä".
Kuten tossa GeeTee mainitsikin apparin rengas irti ja muoviset rengaskotelon suojat pois niin tilaa tulee lisää ja sitäkautta homma eteenpäin.
Mulla vaihtu kanssa laturi tosin kyseessä oli 2.5 v6 eikä sitä vaihtotyötä voi kellekkään suositella. Toivottavasti saat laturin vaihdettua helpommalla.
Hierasin tuossa eturengasta pois, mutta ei sieltä päässyt oikeen käsiksi muuta kuin apuremmin kiristimelle... Muuten se laturi tulisi oikeen nätisti pois, mutta alempi kiinnitys pultti ei tule reijästään pois koska rengas kotelo on niin lähellä että pultin pää ottaa siihen kiinni. Kuten aikaisemmin tuossa kirjoitin. Voisiko olla että tosiaan joutuu tekemään koteloon pultin mentävän holen että saa laturin irti...
Siellä taaemmassa pultin paikassa on hahlo eli tarvii ottaa etummainen pois ja taaempi löysälle. Eli lähtee taaempi pultti paikallaan ylös tai taaksepäin.