Ad blocker detected: Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please consider supporting us by disabling your ad blocker on our website.
Haku löysi 4 tulosta
Siirry tarkennettuun hakuun
- Kirjoittaja tmo
- 23 Loka 2005 20:42
- Keskustelualue: Tekniikka
- Aihe: Stockmann-turbo
- Vastaukset: 24
- Luettu: 8775
No empä rupea kinaamaan, mut ainakin kaikki mitsuba merkkiset b.pumput joihin olen törmännyt ovat olleet vaparikoneeseen tarkoitettuja kalvopumppuja. Oli muuten -80 luvulla yks yleisimmistä jälkkiasennus pumpuista.
Ne muutamat stokkaturbo sierrat joiden kanssa olen ollut tekemisissä ovat kyllä ...
- Kirjoittaja tmo
- 23 Loka 2005 10:52
- Keskustelualue: Tekniikka
- Aihe: Stockmann-turbo
- Vastaukset: 24
- Luettu: 8775
Nolissa stokka turboissa oli ainakin 2.0 koneisissa vaihdettu virranjakajan alipainekello sellaseen joka ymmärsi myös ahtopainetta ja näin ollen myöhästi sytkää ahdolla. Ja bensa pumppuna oli joku ruiskun pumppu, toi mitsuba kun ei oikein taida antaa riittävästi painetta ahdoilla.
- Kirjoittaja tmo
- 01 Elo 2005 17:17
- Keskustelualue: Tekniikka
- Aihe: öljykanavat kanteen
- Vastaukset: 25
- Luettu: 4934
Mistäs se sun lohko on kotoisin, eli onko lohkon päällä mahdellisesti ollu joskus cossun kansi? cossuissa on useesti keskimmäinen ja takimmainen öljyn ylöstulo tukittu, cossussa menee etummaisen öljyreiän kautta kaikki öljy kanteen.
- Kirjoittaja tmo
- 06 Maalis 2005 16:38
- Keskustelualue: Tekniikka
- Aihe: DOHC:n piristys.
- Vastaukset: 50
- Luettu: 14458
Onhan sit vielä mehdollista pistää siihen doch:n kylkeen vaikka tollanen eatonin kompura, sais mukavasti vääntöö koneeseen alakierroksille verrattuna turboon, tosin huipputehoa saa varmasti turbolla enemmän.
Eikä tollasen eatonin asennuskaan olis niin työlästä kun turbon, kiinnikeet vaan koneen ...